Minna Canth -palkinto

Suomen Messusäätiön rahoittama palkinto myönnetään henkilölle, jonka työ kirjoittajana, yrittäjänä tai yhteiskunnallisena vaikuttajana innostaa rakentamaan yhä parempaa Suomea Minna Canthin rohkeassa hengessä. Minna Canth -palkinto tuo esille merkittävän ja monipuolisen henkilön, joka on ennakkoluulottomasti uuteen tarttuen vaikuttanut kanssaihmisten ajatteluun sekä avannut silmiä ja ovia tulevaisuuteen.

Palkintoraatiin kuuluu edustajia eri järjestöistä, jotka tekevät työtään Minna Canthin avaamilla urilla. Pysyvä edustus palkintoraadissa on sen ideoineen Minna Canthin seuran lisäksi Suomen Journalistiliitolla, Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry:llä (SUNKLO) ja Suomen Kirjailijaliitolla.

Palkinnon ovat saaneet

Vuonna 2017 piispa emerita Irja Askola

Vuonna 2018 vapaa kirjoittaja Kaarina Hazard

Vuonna 2019 vapaa kirjoittaja, taitelija ja kansalaisaktivisti Maryan Abdulkarim

Vuonna 2020 kirjailija, äidinkielenopettaja Tommi Kinnunen

Vuonna 2021 toimittaja Ruben Stiller

Lue palkinnon saajien kiitospuheet