Minna Canthin seura

Minna Canthin seura on kulttuurista kiinnostuneiden, yhteiskunnallisten vaikuttajien ja luovien henkilöiden yhdistys. Seura perustettiin Helsingissä vuonna 1946. Se vaalii Canthin perintöä tuomalla esiin hänen työtään kirjallisella kentällä sekä yhteiskuntaelämän eri alueilla.

Seura kokoontuu noin kahdeksan kertaa vuodessa esitelmä- ja keskusteluiltoihin, joissa käsitellään sekä historiallisia että ajankohtaisia ilmiöitä asiantuntijoiden alustuksen pohjalta. Seura tekee retkiä ja tutustuu kohteisiin, joissa työskennellään Canthin ajamien asioiden puolesta.

Seura järjestää säännöllisin väliajoin yleisölle avoimia seminaareja ja tapahtumia, joiden aiheet saavat inspiraationsa Canthin elämäntyöstä. Seuran jäsenet pitävät esityksiä sekä kirjoittavat artikkeleita ja kolumneja, joissa Canth näkyy sekä perinteisessä että sosiaalisessa mediassa. Seura jakaa merkkivuosinaan Minna Canthin kulttuuripalkintoa.

Seuran nykyinen puheenjohtaja on teatteritieteen professori Hanna Korsberg, ja seurassa toimii noin 170 yhteiskunnallisessa ja kulttuurielämässä aktiivisesti vaikuttavaa jäsentä. Jäseneksi kutsutaan henkilöitä kirjallisuuden, taiteen, tieteen, median, talouselämän ja hallinnon alueilta.

Seuralla on tähän mennessä ollut yksitoista puheenjohtajaa, jotka ovat kaikki olleet vahvoja naisia ja suomalaista kulttuurieliittiä:

teatterineuvos Mia Backman 1946−1949
kirjastoneuvos Helle Kannila 1949−1963
runoilija-akateemikko Aale Tynni 1963−1989
professori Ritva Haavikko 1989−1990
näyttelijä-akateemikko Eeva-Kaarina Volanen 1990−1999
taiteilijaprofessori Kaari Utrio 1999−2005
professori Aura Korppi-Tommola 2005−2007
kouluneuvos Kirsti Mäkinen 2007−2011
toimittaja ja kirjailija Suvi Ahola 2011−2017
äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, tietokirjailija Elise Tarkoma 2017−2019
professori Hanna Korsberg 2019−